O lécích - Poznejte své léky

Kodein - přehodnocení používání v léčbě kašle u dětí

Evropská léková agentura zahájila přehodnocení používání přípravků s obsahem kodeinu, které se používají pro léčbu kašle u dětí (ve věku do 18 let). 

Tento krok navazuje na předchozí přehodnocení používání kodeinu u dětí k úlevě od bolesti. Pro více informací doporučujeme odkazy na již dříve zveřejněná důležitá upozornění a  

Kodein je opiod, používaný k úlevě od bolesti a pro léčbu kašle u dospělých i dětí. Kodein je v lidském organismu přeměňován na morfin enzymem CYP2D6.  Je dobře známo, že někteří pacienti, kteří jsou „CYP2D6 ultra-rychlí metabolizéři“, přeměňují  kodein na morfin rychleji než ostatní. To vede k vysokým hladinám morfinu v krvi a může způsobit toxické účinky jako útlum a dechové potíže.

Z předchozího přehodnocení vyplynulo několik opatření k bezpečnějšímu používání kodeinu k úlevě od bolesti. Kromě jiného bylo doporučeno, že kodein nemá být podáván dětem majícím dýchací problémy. Důvody, ze kterých vychází doporučení ohledně používání kodeinu u dětí k úlevě od bolesti, se mohou týkat i používání kodeinu pro léčbu kašle u dětí. Proto bylo zahájeno evropské přehodnocení přínosů a rizik přípravků s obsahem kodeinu pro léčbu kašle u dětí.

 

Oddělení farmakovigilance
16. 4. 2014